Bipolar Bozukluk Bilgi Paylaşım Forumu
Eylül 30, 2014, 19:50:35 *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:

Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bipolar bozukluk tedavisinde antipsikotik ilaç kullanımı  (Okunma Sayısı 12611 defa)
none
Aktif üye

« : Şubat 06, 2010, 23:28:15 »

Bipolar bozuklukta koruyucu ve tedavi edici olarak sadece antipsikotik ilaçların kullanımı konusunda edindiğiniz bilgiler nedir.Sadece duygu durum düzenleyiciler veya bunların yanında antipsikotiklerin kullanımı veya sadece antipsikotik ilaçların kullanımı konusunda edindiğiniz bilgiler nelerdir.
« Son Düzenleme: Şubat 06, 2010, 23:29:56 Gönderen: none » Logged

irregular expectations
GriFikir
Teknik Destek
Aktif üye

« Yanıtla #1 : Şubat 08, 2010, 19:18:57 »

Sadece antipsikotik ,sadece duygu durum düzenleyici ve her ikisini birden kullandığım dönemler oldu. Antipsikotik kullandığım uzun yıllar manik atak yaşamadım. antipsikotiklerin duygu durum düzenleyicilere göre farklı yan etkileri var. sadece antipsikotik  kullandığım bu dönemde genelde hafifte olsa depresif ruh hali hakimdi.
   Teşhis değişikliğinden sonra manik atak döneminde depakinle birlikte antipsikotikte kullandım psikotik belirtiler ortadan kalktıktan sonra sadece depakinle devam ediyorum. unutmamakta fayda var ki doktorların ilaç kombinasyonu seçimleri kişiye özel oluyor. psikotik özelliği olmadığı halde manik dönemden çıktıktan sonra da duygu durum düzenleyicilerle  birlikte antipsikotik kullanan arkadaşlarım var.
Thanatos
Aktif üye

Hold Your Life!

« Yanıtla #2 : Şubat 10, 2010, 18:51:24 »

Antipsikotik olarak uzunca bir süre risperdal (risperidon), kısa bir süre cedrina (quetiapine) ve Zyprexa (Olanzapine) kullandım.

Risperdali bipolar ataklarım başlamadan önce de sonra da kullanmıştım. Bipolar ataklarım başladıktan sonra risperdal daha depresif hale getirmişti beni. Maniyi önlemede etkili bir ilaç ama depresyondayken kullanılmasını tavsiye etmem. Ama olanzapin aynı zamanda depresyonla beraber gelen stres, huzursuzluk, anksiyete gibi belirtileri alıyor, sakinleştiriyor ve duygudurum dengeliyor. Yani etkiler antipsikotikten antipsikotiğe değişiyor. Bu yüzden de sanırım olanzapin doktorumun dediği gibi en popüler duygudurum dengeleyici. Ketiapini kısa bir süre uyku bozukluğum için kullandım ancak 25mg olduğundan tam bir etkisi hakkında yorum yapamam.

Ama elbette ki antiepileptikler ve lityum gibi duygudurum dengeleyicilerin yerini tutmuyorlar antipsikotikler, en azından kendimdeki gözlemim bu yönde.

Ben normal şartlarda Depakin 1000mg ile Zyprexa 5mg alıyorum, ancak karma/hipomanik döngülerde ve psikotik belirtiler başgösterdiğinde geçici olarak Zyprexa'yı 10 veya 15mgye çıkartıyorum.
Frozen
Aktif üye

« Yanıtla #3 : Şubat 10, 2010, 18:53:13 »

örnek olarak seroquel bir antipsikotik ve dolayısıyla şizofreni tedavisinde kullanılıyor.ama aynı zaman da FDA tarafından bipolar bozuklukta manik atak tedavisinde de kullanılması onaylanmış ve artı bipolar depresyonuna da endike.ataklar psikotik özellikli olsun olmasın.
aynı şekilde zyprexa da duygudurum düzenleyici olarak FDA onayı almış bir antipsikotik.

biporilloş
Üye
*

« Yanıtla #4 : Şubat 16, 2010, 20:14:39 »

arkadaşlar ilaca ilk başladığım zamanlarda çok kötü olmuştum delircem sadım resmen hatta sürekli intihar düşünüyordum ama 2 hafta oldu iyiyim şu an cipralex ve seroquel alıyorum yan etkılerı ağır çok korkuyorumm allahım bana yardım et
eylem
Daimi Üye

« Yanıtla #5 : Şubat 17, 2010, 00:24:25 »

Kısa ve öz olarak antipsikotik kullanımı maniye eğilim varsa ve anksietede eşlik ediyorsa  duygudurum düzenliyicileriyle birlikte veriliyor. Antipsikotiklerin genelinin etkileri inanılmaz kötü uyku hali mide bulantılar bir anda olduğun yerde donup kalmalar konuşamama saç dökülmeleri yazmaya kalksam sayfalar dolar yeterli sanırım Gülümseme antidepresanlarda depe girerken ek ilaç olarak verilir ... karma epizod ta her ikisi + duygudurum düzenliyicisi verilir Gülümseme))  benim bildiğim bu ...
ivy82
Aktif üye

« Yanıtla #6 : Şubat 17, 2010, 17:49:51 »

bugün yeni bir dr.a gittim.aslında yeni diyemem 5-11 yaşları arasında epilepsi hastasıyken beni tedavi eden prof.un asistanıydı.sonra çok iyi bir dr. oldu annem boşanma döneminde gitmişti ona.neyse anlattım 1 aydır karma atak yaşadığımı.risperdal verdi 0,5 mg alıcam akşamları.antidepresanı da 75 mg den 50 mg'a indirdi.risperdal kullanan arkadaşlar bilgi verebibilir mi lütfen?
Thanatos
Aktif üye

Hold Your Life!

« Yanıtla #7 : Şubat 17, 2010, 18:03:32 »

bugün yeni bir dr.a gittim.aslında yeni diyemem 5-11 yaşları arasında epilepsi hastasıyken beni tedavi eden prof.un asistanıydı.sonra çok iyi bir dr. oldu annem boşanma döneminde gitmişti ona.neyse anlattım 1 aydır karma atak yaşadığımı.risperdal verdi 0,5 mg alıcam akşamları.antidepresanı da 75 mg den 50 mg'a indirdi.risperdal kullanan arkadaşlar bilgi verebibilir mi lütfen?
Merhaba Ivy, risperdal uzun süre kullandım hem bipolar için hem de dikkat eksikliğim için. Risperdal diğer antipsikotikler bir yana aynı zamanda serotonin bloklayıcısı olduğu için yanında antidepresan verirler doktorlar. Seni bir miktar depresyona çekebilir o açıdan bilgin olsun. Kullandığın doz hayli düşük olsa da ters bir durumda doktorunu gelişmelerden haberdar et.
Geçmiş olsun Göz kırpan
wolwarine
Aktif üye

« Yanıtla #8 : Şubat 17, 2010, 23:11:32 »

Arkadaşlar belki balıklama gibi olabil,ir bu girişim ama risperdalı bende bir zaman kullandım uyku uyutmuyor bu ilaç bununla nasıl başa çıkıyorsunuz bir süre kullandım sonra tövbe dedim ben bu ilacı kullanamam bir gram uyku uyuyamadım ama belki siz değişik ilaçlarla beraber alıyorsunuz bilemiyorum?Ney?
kbenly
Daimi Üye
**

« Yanıtla #9 : Temmuz 16, 2010, 21:46:59 »

Antipsikotikler şu saçma fikirleri önlüyor sanırım.
twist
Aktif üye

« Yanıtla #10 : Aralık 14, 2010, 19:39:17 »

Alıntı
Teşhis değişikliğinden sonra manik atak döneminde depakinle birlikte antipsikotikte kullandım psikotik belirtiler ortadan kalktıktan sonra sadece depakinle devam ediyorum
psikotik belitiden kastın ne gri..ben sanırım kendimi iyi izleyemiyorum ve bu nedenle de doktora kendimi iyi ifade edemediğimi düşünüyorum.şu anda lithuril ve olanzapin kullanıyorum.depresife yakın bi ruh halindeyim.olanzapini kesmeyi planlyorum.

dakikalarını köleleştiren kişi saatlerini özgür bırakır.
GriFikir
Teknik Destek
Aktif üye

« Yanıtla #11 : Aralık 14, 2010, 22:30:14 »

Psikotik belirtiden kastım düşünce bozuklukları,hezeyanlar.Manik dönemde psikozlar da eşlik ediyor bende.ilaçları doktor kontrolün dışında bırakmamanı tavsiye ederim ben şuanda manik dönemde olmamama rağmen duygu durum dengeleyici yanında antipsikotikte alıyorum antipsikotikler depresyon tedavisinde de kullanılabiliniyor.
twist
Aktif üye

« Yanıtla #12 : Aralık 15, 2010, 19:12:09 »

Psikotik belirtiden kastım düşünce bozuklukları,hezeyanlar.Manik dönemde psikozlar da eşlik ediyor bende.ilaçları doktor kontrolün dışında bırakmamanı tavsiye ederim ben şuanda manik dönemde olmamama rağmen duygu durum dengeleyici yanında antipsikotikte alıyorum antipsikotikler depresyon tedavisinde de kullanılabiliniyor.

teşekkür ederim grifikir...zaten doktor kontrolü dısında ilacı bırakmayı düşünmüyorum.tecrübem war:)ben de su anda psikotik belirtiler yok.onun için doktorla konusayım bu konuyu..

dakikalarını köleleştiren kişi saatlerini özgür bırakır.
osmangazi
Aktif üye

« Yanıtla #13 : Aralık 15, 2010, 22:08:30 »

Doktorum cedrina ketiapin yazmisti. Uyuyamadigin zaman cedrina al demisti , seroquel ketiapin alinca uyudugunu soyleyen arkadaslar da vardi forumda. Antipsikotik ama guzel uyutuyor cedrina, uyuyamadigin zaman al dedi ama ben uyuyamam diye her gece almaya basladim umarim bagimlilik yapmamistir. Dun almayayim dedim yatakta 1 saat dondum. Kalkip 100 mg yarisini atinca hemen uyumusum.

BİRAZ ÖLÇÜ , BİRAZ MANTIK , BİRAZ CESARET , BİRAZ FARKINDALIK.
umut94
Daimi Üye
**

« Yanıtla #14 : Ocak 01, 2011, 11:29:10 »

Seroquel bağımlılık yapmaz.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2008, Simple Machines XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!