Bipolar Bozukluk Bilgi Paylaşım Forumu
Ekim 23, 2014, 10:36:24 *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:

Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: EŞİM BİPOLAR BOŞANMAK ÜZEREYİM  (Okunma Sayısı 20657 defa)
xanax
Üye
*

« : Ocak 27, 2010, 16:08:22 »

MERHABA
Aranıza yeni katıldım.forumda yazılanları okudum aşağı yukarı aynı zorlukları yaşamışız sizlerle.Ben 5 yıllık evliyim 1.5 yaşında bir kızım. biz bu hastalıkla 3 yıldır savaş veriyoruz ama bir adım yol katedemedik. Çünkü eşim ilaçlarını başlangıçta düzenli kullanmadı ve durum giderek benim için çekilmez bir hal almaya başladı.bu atak döneminde eşimden her türlü şiddeti gördüm sözlü-sözsüz.En son işten çıktım eve gittim kapıyı içeriden kilitlemiş kızımıda bakıcısından almış ve beni eve almadı. O gece ben arkadaşımda kaldım ve 1 hafta kızımı göremedim.Bunun karşılığında boşanma davası açtım.ilk hafta hertürlü tehdit ve küfürlerine maruz kaldım. Beni bulamaması için onun tanımadığı arkadaşlarımda kaldım,Çünkü bulduğunda öldüreceğini söylüyordu.Kaldığım yeri bulamayınca işyerine geldi(güvenliğede alınmamasını söylemiştim işim tehlikeye girmesin diye)güvenlikte olay çıkarınca polis falan devreye girdi.Bu atağı 1 hafta sürdü.1 haftanın sonunda kızımı bana verdi.Yaklaşık 3 haftadırda eve dön çok pişmanım diyor. Ben 3 haftadır annemlerde kalıyorum. Onlar kesinlikle dönmemden yanalar. Olayın bir ucunda duygularım_ diğer ucunda yaşadığım kötü olaylar bir taraftada kızım var.Kızımda babaya çok düşkün,onun babası büyütmek istemiyorum ama bu babayla ne kadar sağlıklı büyüyecek ondanda endişeliyim. Şimdi Mart ayında mahkememiz var.çoçuk için bir şans daha versem mi bilemiyorum. 3 haftadır bana söylediği çok pişmanım aklım başıma geldi birdaha olmıcak türünden kelimeler. Sizlerle paylaşmak istedim çünkü sizin paylaşımlarınız şuan benim için çok önemli. Hayatıma şuan yön veremiyorum.
nusselt
Daimi Üye

cogito ergo sum

« Yanıtla #1 : Ocak 27, 2010, 16:43:53 »

İlk önce geçmiş olsun diyorum...

Bipolar olmak boşanma sebebi olduğunu bir yer de okumuştum... Eğer eşlerden biri bipolar olup bunu eşinden saklarsa ve bunlar evlenirlerse, bipolar olmayan eş boşanma davası açabilir diye bir yerde okumuştum...

İstersen bir araştır...

Ben daha evlenmedim ve evleneceğim kişiye bunu nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum... 8 yıldır bipolarım...
Thanatos
Aktif üye

Hold Your Life!

« Yanıtla #2 : Ocak 27, 2010, 17:39:40 »

Yazdıklarınızı okudum ve üzüldüm.
Ama yaşadıklarınızın eşinizin tamamen bipolar olmasına bağlı olduğunu düşünmüyorum. Tabii ki öfke, kaygı, irritabilite gibi şeyler mani belirtisi olabilir. Ancak eşinizin bunca yaptığından sonra ilaç almayı reddetmesi ayrıca üzerine düşünülmesi gereken bir sorun.

Diyeceğim o ki, düşünülecek şey eşinizin yaptıklarının sorumluluğunu reddetmesi ve düzeltme yoluna gitmemesi. Benim manide yaşadığım kontrolsüz öfkeler, sonrasında yoğun bir pişmanlığa bırakır yerini ve ilaçlarımı depresyon kadar manide çevreme zarar vermemek için alıyorum. Eğer bir insan bu kadar düşünmüyorsa (ki bir aile babası olmak bütün bu sorumluluğu almayı gerektirir) bence hasta olup olmadığını bu kadar sorgulamanın lüzumu yok. Bunları gözönüne alarak en doğru kararı siz verin, ben sadece önemli bir ayrıntıyı sözkonusu etmek istedim.

Umarım durum güzel bir şekilde sonuçlanır.
İyi günler Gülümseme
« Son Düzenleme: Ocak 27, 2010, 17:43:20 Gönderen: Thanatos » Logged
risperdal
Aktif üye

« Yanıtla #3 : Ocak 27, 2010, 18:45:29 »

merhabalar. eşiniz bipolar bozukluk tanısı aldı ise her şeyden önemlisi ilaçlarına devam etmesi gerekiyor. ben de eşimden boşandım ama benim boşanmamın bipolar bozukluk hastası olmamla ilgisi yok. çünkü 9 yıl evli kaldım ve boşanalı 4 sene oluyor bu 9 sene içerisinde çok şeyler yaptı. bipolar bozukluk tanısı konalı ise 10 sene oluyor.
yine siz biliyorsunuz ama evlilikte çocuğu korumak için gurur yapmanın manası yok. ben böyle düşünüyorum. iki tarafsınız ve size ait olan kararları en iyi verecek olan sizlersiniz. nusseltin söylediği gibi bipolar bozuklu bir eş daha çabuk boşanıyor. ilişkisi yoktu ama benim evliliğim de çok çabuk bitti. tabii boşandıktan sonra bu evliliğin geri dönüşü olmuyor.
Sağlıcakla

Bunlar,
Engerekler ve çıyanlardır,
Bunlar,
Aşımıza, ekmeğimize
Göz koyanlardır,
Tanı bunları,
Tanı da büyü...
wolfgang
Daimi Üye
**

« Yanıtla #4 : Ocak 27, 2010, 19:13:44 »

Evlilik, hem anlamak, hem de sevmek üzerine kuruludur. Seven, bazen anlayamıyor. Halkımız, "deli, deliyi görünce çomağını saklar" der. Elbet de her şeyin temeli sevgidir. amma birbirlerini ölesiye sevenler de ayrılıyor. Anlamak, başta gelir. Siz, eşinizi seviyorsanız onu anlamak zorundasınız. İlaçları kullanmamak isteği, onun bir yönünü örtmek isteğinden gelebilir. Ruhsal bir "obje" de olabilir. Onu bulup ortaya çıkarın konu halolunabilir. Ölüm hariç her şeyin çaresi vardır. Böyle bir aileye yardımcı olmak istedim. Kadın sağlıklı eş şizofreniydi. Kadına bunun bir hastalık olduğunu, şiddet göstermesinin sizi sevmemesinden değil, hasta olmasından kaynaklandığını açıkladım. Bir türlü ikna olmadı. Ayrıldılar. Hasta başkasıyla evlendi. İyileşti. Sağlıklı gürbüz çocukları oldu. Bana geldiler. Boşanan kadın hala dul.
Kişi kendi kararını kendi verir. Keşke siz de deli olsaydınız. Şunu da diyeyim ki deliye deli demeyiniz. Deli, iyi olur kurtulur. Siz deli olursunuz asla kurtulazsınız...
xanax
Üye
*

« Yanıtla #5 : Ocak 28, 2010, 09:00:02 »

arkadaşlar teşekkürederim paylaşımlarınız için.

nusselte yanıt olarak: 8yıldır bipolarım evleneceğim kişiye bunu nasıl söyleyeceğimi bilemiyorum demişsin. Bence bu çok güzel bir cümle.
bunu kabulenmiş olmak,kendi kendinin farkında olabilmek,sorunu aştığını gösteriyor diye düşünüyorum tabi bu benim nacizane fikrim. İşte ben eşimde bunu sağlayamadım kendi kendisinin farkında olmasını sağlayamadım.

osmangazi
Aktif üye

« Yanıtla #6 : Ocak 28, 2010, 14:47:52 »

Yorum beklediginiz kisilerle esiniz ayni hastaliktan muzdarip, bu sepebten burdaki yorumlarin objektif olmayacagi kanisindayim, esinizin doktoru veya bir evlilik danismani ile gorusmeniz daha verimli olabilir...

BİRAZ ÖLÇÜ , BİRAZ MANTIK , BİRAZ CESARET , BİRAZ FARKINDALIK.
esr@
Daimi Üye

« Yanıtla #7 : Şubat 04, 2010, 22:07:56 »

merhaba bu sorunları birebir yaşadım çok zor günlerdi ama sadece eşinin bipolar olmasının yanında iletişimiizde bazısorunlarınız olabilir insanlar deeğişiyor helede sizden ayrıkaldığı süre içinde eşinizde kendi içinde muhasebe yapmıştır bir şans ver ancak senin d eşartın ilaçlarını düzenlialmasını ve doktorla iş birliği içinde olmanı tavsiye ederim.inan bana herşey yoluna girer ümitsiz olma yaşadıklarını anlıyorum elimden geldiğince yardımcı olacağımve zamanilerledikçe sizlere yaşadıklarımı  paylaşacağım hoşcakalın

gökleri kucakladım ellerimden taşıyor mavi
xanax
Üye
*

« Yanıtla #8 : Şubat 05, 2010, 15:35:24 »

hattamı yaptım bilemiyorum. ama eşime kızım için bir şans daha verdim. Mahkemeyide geri almadım.Martta mahkemem var, Marta kadar herhangi bir süre yaşamazsak mehkemeden 3-4 ay süre daha isteyeceğim. eşim ayrı kaldığımz süre değerinizi dahada iyi anladım. Bundan sonra dikkat edeceğim diyor. güvenini tekrar kazanıcam diyor. bir şans vermedende içim rahat olmayacaktı.Umarım herşey düzelirde aynı problemleri enazından bu ölçüde yaşamam. teşekkürler.
esr@
Daimi Üye

« Yanıtla #9 : Şubat 05, 2010, 17:16:52 »

herşey yoluna girecek buna inan ayrı kalmanız sizi daha çok birbirinize yakınlaştıracak ama önemli olan tekrar aynı durumları yaşamamak için profesyonel bir yardım almak en iyisi inşallah herşey hayatında yoluna girer ailenle huzurlu,mutlu,sağlıklı bir hayat yaşarsın

hayatta en önemli şey sıcak bir yuvanın verdiği huzurdur ben hayatım boyunca acı tecrübeler yaşadım sabır anlayış ve ses yükseltmemek çok iş yarıyor

gökleri kucakladım ellerimden taşıyor mavi
zeynep
Daimi Üye
**

« Yanıtla #10 : Nisan 07, 2010, 08:27:27 »

çok zor allah kolaylık versin bu hastalığın ilacı sevgi ve sabır  eşinden ayrılman demek onun perişan olması demektir bence iyce düşün doktoru ile görüş sonra kararrını ver .
zeytin
Üye
*

« Yanıtla #11 : Temmuz 07, 2010, 06:05:19 »

çok üzüldüm benimde eşim bpolarmış bana söylemedi biz de 3 yıldır evliyiz başlangıcta yaptıgı hareketleri umursamadım numara şaka yapıyor sanmıştım. kavga etteiğimizde düşüp bayılıyordu. titriyordu abuk sabuk hareketleri vardı aşırı derecede yalan söylüyordu mana veremiyordum. aniden sinirleniyordu. dedikodusu şikayeti hiç bitmiyordu. artık bende cok yorgunum. ama onu da cok seviyorum. gercekten dayanılacak gibi değil bazen..
bıktımpolar
Daimi Üye
**

« Yanıtla #12 : Kasım 01, 2010, 11:38:32 »

nusselt:
evleneceğin kişiye bence kesinlikle açıklamalısın.hastalığını bilmek büyük şans.zaten istediğin kadar sakla,evlenince ortaya mutlaka çıkıyor.biliyorsun,farkında olmak önemli.ben farkında olsaydım hastalığımın ne oldugunun eşime anlatırdım.ayrıca,hiç korkma anlatmaktan,seni bırakırsa şimdi bıraksın,evlenince bırakmasından daha iyi değil mi?demek ki,sana destek olacak yapıda ve sevgide değil.
aynı olayı yaşadım ama tek farkla,ben uzun süre önce ilaçları bırakmıştım.iyiyim diyerek.doğumdan sonra depresif moda döndüm ve  farkına varınca söyledim eşime ve şu anda benim en büyük destekçim.herşeyi okutarak,doktora beraber giderek anlamasını sağla...biz birbirimizi anlıyoruz ama diğerleri bu hastalığın nasıl birşey oldugu hakkında en ufak fikirleri yok.
tabi bunlar benim fikirlerim,bence bir düşün...çatıdan düşenin halinden çatıdan düşen anlar
rose88
Daimi Üye
**

« Yanıtla #13 : Nisan 19, 2011, 16:40:24 »

bence temel sorun zamanında içilmeyen ilaçlar ilaçlarını düzenli kullanmasını sağlayın böylece onun asıl kişiliği ortaya çıkar ve boşanmaya layık olup olmadığını o zaman anlamaya çalışın atak geçiren birini atak geçirdi diye boşamak bence biraz vicdansızlık gibi geliyor ama en iisini siz bilirsiniz

kafa nereye biz oraya ...
bıktımpolar
Daimi Üye
**

« Yanıtla #14 : Nisan 19, 2011, 18:13:54 »

ben düzenli alıyorum şu anda ama yine de manik bir atak geçirdim.buna ne dersiniz peki?bahar mevsimi diyorlar doktorlar..ilaçlarımı alsam da,atak olabilirmiş.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2008, Simple Machines XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!