Bipolar Bozukluk Bilgi Paylaşım Forumu
Temmuz 25, 2014, 13:17:17 *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:

Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: EŞİM BİPOLAR BOZUKLUK BENİ AYDINLATIRMISINIZ YAZDIĞIM KONU İLE İLGİLİ  (Okunma Sayısı 13890 defa)
atalay06
Daimi Üye
**

« : Aralık 14, 2009, 23:08:24 »

Eşimle severek evlendim 3.5 yıl oldu şöyle bir şey varki bipolar bozukluk olduğunu bana söylememişlerdi ben bundan 2 yıl önce tanıdım bipolar bozukluğu eşim birden hırçınlaşmıştı her zaman ki eşim yoktu başkası geldi sanki fazla telefon görüşmeleri eski arkadaşlarını aramaları ve hatta hatta eski çıktığı kişileri bile araması fazla para haracaması v.s. v.s. tabi o evrede ben hastalığını bilmediğim için tepkimde farklı oldu tartışmalar kavgalar birbirini izledi ve yine bilmiyordum hastalığını annesine gönderdim bir süre ayrı kalmamız gerek diye düşündüm. orada sevgili kayınpederim olan şahıs diazzem denilen iğnelerle bunu atlatmaya depakin gibi ilaçlarla yine bana söylemeyerek bir doktora gitmeyerek kafasına göre ilaç vermiş. sonrasında ben dayanamadım getirdim tedaviye başladık ben de hastalığı öğrendim (abilify) diye bir ilaç kullanıyordu ayda birkez de kontrolü oluyordu ve bu 1.5 yıl sürdü düzelmişti artık çocuk yapmayı düşünüyorduk. tabiki o evrede bizim de hastalıkla ilgili cok fazla bir bilgimiz yoktu. bu hastalık yine tekrarladı ve çok aşırı şiddetli oldu bu kez. 2.5 aydır üniversitede yatıyor dün yanında idim biraz toparlanmış. ama bu kez ki atağı bizi manevi olarak perişan etti. o başta söylediğim belirtiler tekrar oldu. benim sizden isteğim şudur ben ne yapmalıyım bütün çevrem bu insanla ayrıl nasıl yapacaksın diyor. ama ben eşimi seviyorum bu hastalağın bir çaresi yokmu? tamamen iyileşmiyormu? ben evliliğime devam eder isem düzenli bir evliliğim olurmu? çocuğumada geçer mi? evliliğim yıkılmak üzere lütfen yardımcı olun! Şu anda kullandığı ilaçlar. (Stilizan) (seruqay) (lityum) (zanax) şu an bunları veriyorlar hastanede tadavisi var ise nerde ise oraya götüreyim lütfen yardım.
cera
Aktif üye

« Yanıtla #1 : Aralık 14, 2009, 23:45:30 »

atalay06
geçmiş olsun öncelikle.
 Bipolar bozukluğun henüz bilindiği kadarıyla kesin bir tedavisi yok. Tamamen iyileştiğine dair bir bilgiye denk gelmedim. Ancak başarılı bir tedavi ile hastalık kontrol altına alınabiliniyor, atakların önüne geçilebiliniyor.
Bir kere çok hoş bir şey söylemişsiniz eşinizi seviyorsunuz. Bipolar hasta yakını olmak kolay değildir. Sabır (çok büyük bir sabırdan bahsediyorum) ve emek gerektirir. Şu aşamada başkalarının ne dediği sizin için önemli olmamalı. Bana göre önemli olan sizin ne hissettiğiniz ve sizin için sağlıklı olanın ne olduğudur. Zor zamanlar yaşıyorsunuz ancak bir süre sonra eşiniz umuyorum ki başarılı bir tedavi ile stabil bir duruma gelecektir. Evliliğinize devam edip etmeme konusunda net bir cevap buradan kimse size sanmam ki yazsın. Bura da şöyle bir durum devreye giriyor bence. Sizin sağlığınız. Bu konuya da karar vermeniz için bence en doğru olanı sizinde bir uzman doktordan destek almanızdır ki en başarılı yol o gibi.
Sonuç o ki eşinize duydugunuz sevgi sabrın temeli ancak kendinizide önemsemelisiniz ancak şu aşamada bir karar vermek zorunda hissetmeyin kendinizi. Zaman  Göz kırpan
Frozen
Aktif üye

« Yanıtla #2 : Aralık 15, 2009, 13:46:36 »

çevrenizde tabiki size ayrılmanızı öğütleyen insanlar olacaktır fakat o insanlar sizin konumunuzda olsalar bunu yapabilirler miydi ya da onlar eşinizin yerinde olsa bunun kendilerine yapılmasını isterler miydi tartışılır.

eşiniz 1,5 yıldır iyiymiş.demek ki doğru tedaviyle iyi olabiliyor.merak ettiğim önemli bir konu eşinizin artık iyi olduğunu düşünüp ilaçlarını aksatmaya başlayıp başlamadığı.eğer ilaçlarını aksattığı için hastalık tekrarladıysa ilaçlarını düzenli içmesi konusunda bir anlaşmaya varabilirsiniz.bu şekilde hem hastalık daha az tekrarlar hem de ilişkinizdeki düzen daha az bozulur.

diğer önemli bir konuda sizin sağlığınız.bir ilişkide bir taraf genelde daha çok vericidir fakat bu kendinizi hiçe sayıp adeta heba etmeniz anlamına gelmez.sonuçta bir ilişki iki kişinin karşılıklı özverisiyle ayakta duran birşey- ki burada eşinizin de kesinlikle üstüne düşenleri yapması gerekir-ilaçlarını düzenli kullanmak,hastalığını tanımak,alkol kullanmamak,düzenli bir uyku vb....

bu yıpratıcı süreçte kendinize dikkat etmelisiniz ve gerekirse bir psikologla görüşmek sizi rahatlatabilir ve daha da aydınlatıcı olabilir.
« Son Düzenleme: Aralık 15, 2009, 13:48:52 Gönderen: Frozen » Logged

Che Guevara
Aktif üye

« Yanıtla #3 : Aralık 15, 2009, 16:06:24 »

Sevgili Atalay06 size sabırlar diliyorum ve umutsuz olmamayı tabii kii.Bipolar bozuklukta benim tanıdığım bütün doktorlar atak sırasında
evlilik,ayrılık,iş gibi önemli konularda karar vermememi tavsiye etmişlerdi.Karar ve hayat sizin tabiiki..Ama bu kararı eşiniz iyileştiği zaman beraberce vermelisiniz.Çok zor bir süreç biliyorum, ben de evliyim.Ama evliliğin esası hastalıkta sağlıkta eşinin yanında olmaktır.Ortada hastalık gibi çok önemli bir konu var ve bu duruma gelmek kimsenin isteyeceği bir şey değildir takdir ederseniz.Ayrıca belki eşiniz evlenirken böyle bir rahatsızlığı olduğunu bile bilmiyordu.Veya bilse bile bu kadar ciddi olduğunu farkedememiş olabilir.Ben ne kadar ciddi olduğunu 10 seneden sonra anlayabildim şahsen.
Çevreden anneniz babanız dahi size ayrılık konusunda güya sizin iyiliğinizi isteyerek baskı yapabilirler.Fakat bir yetişkin olarak verdiğiniz ayrılık veya beraberlik kararının sonuçlarını siz yaşarsınız.Burada kimse size ayrıl veya devam et demez tahminimce.Ancak eşinize destek olduğunuz sürece ve tedavisine devam ettiği takdirde hayatınızı çok normal bir şekilde sürdürebilirsiniz diye düşünüyorum.
Ama gerçekçi olmak gerekirse bu hastalık şu anda tamamen geçen bir hastalık değil maalesef.İçiniz rahat tutun şu an tedavi gördüğü yerde eşiniz için gereken herşey yapılıyordur.Sevilmek şu an eşinizin en çok ihtiyacı olan şey.Bu da anladığım kadarıyla sizin yüreğinizde
fazlasıyla var Gülümseme.Sabredin lütfen ve atak geçtiği zaman beraberce karar verin.Sevgilerimle..

Denize baktım içim deniz
İçimden dışıma taştı deniz
Kayboldum...
Hep deniz
risperdal
Aktif üye

« Yanıtla #4 : Aralık 15, 2009, 17:29:17 »

Sevgili atalay06. öncelikle bende size sabır diliyorum. yukarıda da söylendiği gibi bu hastalığın çaresi bildiğim kadarıyla yok. fakat düzenli ilaçla insan iyleşebiliyor ve devamında da ilaçlara devam etmek kaydıyla. ben bunu 10 senedir çekiyorum ve yeni yeni farkına varmaya başladım hastalığımın. evlilik konusuna gelince benim cinsiyetim erkek. benim başımdan bir evlilik geçti 9 yıl beraber kaldım 9 yıldan sonra ayrıldım ve 3 senedir ayrı yaşıyorum. ayrıldığıma pişman değilim sebebi de benim eşim farklı bir kişilikti, çekilmezdi ayrılık kararını evlendikten bir sene sonra vermiştim ve bir türlü ayrılamamıştım. ayrılık kararını hem mani döneminde verdim, hem durumum iyiyken verdim. yani hastalıkla bir ilgisi yok demek istiyorum. senden ricam benim verdiğim kararın etkisinde sakın kalmayasın. senin vereceğin karar kendiyin kararı. sonucuna katlanacak olan sensin.
bipolar bozukluk zor bir hastalık fakat yenilmez de değil. düzenli bir yaşmala bu hastalığı büyük oranda yenebilirsin. senden umutsuzluğa kapılmamanı da rica ediyorum. her şey düzelir çoğu arkadaşlarımız hastanede yattılar hala da yatıyorlar. moral bozacak bir şey yok.
Kendine iyi bak. Sağlıcakla kal

Bunlar,
Engerekler ve çıyanlardır,
Bunlar,
Aşımıza, ekmeğimize
Göz koyanlardır,
Tanı bunları,
Tanı da büyü...
atalay06
Daimi Üye
**

« Yanıtla #5 : Aralık 16, 2009, 00:28:57 »

SAYIN DEĞERLİ ARKADAŞLAR HEPİNİZ BENİM KOKUNUMLA İLGİLİ BİRŞEYLER YAZMIŞSINIZ TABİKİ BUNLAR BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ. HEPİNİZDEN ALLAH RAZI OLSUN SAOLUN SAĞLICAKLA MUTLU KALIN.
cera
Aktif üye

« Yanıtla #6 : Aralık 16, 2009, 20:03:20 »

SAYIN DEĞERLİ ARKADAŞLAR HEPİNİZ BENİM KOKUNUMLA İLGİLİ BİRŞEYLER YAZMIŞSINIZ TABİKİ BUNLAR BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ. HEPİNİZDEN ALLAH RAZI OLSUN SAOLUN SAĞLICAKLA MUTLU KALIN.
atalay06 merhaba,
Eşinizin durumu ile ilgili gelişme varmı, durum nedir, belirtmemişsiniz. Umarım ikiniz içinde en kısa sürede kolaylaşır herşey.
Sağlıcakla kalın
atalay06
Daimi Üye
**

« Yanıtla #7 : Aralık 17, 2009, 01:17:02 »

Merhaba Cera
öncelikle çok teşekkür ederim hepinizden eşim cuma günü taburcu olacak çıkacağı için çok mutlu ilaçlarına devam edeceğiz inşallah hakkımızda hayırlısı diyorum. ama bazen kendimi çok kötü bir çare hissediyorum. artık normal bir yaşam istiyorum benim de bir bebeğim olsun istiyorum mesela Allahım yardımcımız olsun.
Frozen
Aktif üye

« Yanıtla #8 : Aralık 17, 2009, 14:22:49 »

eşinizin tekrar sağlığına kavuşmasına çok sevindim.umarım bundan sonra herşey dilediğiniz gibi olur.kontrolleri ve ilaçları aksatmadığınız müddetce herşeyin iyi gideceğine inanıyorum şahsım adına.
sağlıcakla

risperdal
Aktif üye

« Yanıtla #9 : Aralık 17, 2009, 16:30:28 »

atalay06 eşinizin çıkacak olmasına sevindim. önerim çıktıktan sonra ilaçlarını sakın ihmal etmesin bu ilaçları belki bir ömür boyu kullanacak. Sağlıcakla

Bunlar,
Engerekler ve çıyanlardır,
Bunlar,
Aşımıza, ekmeğimize
Göz koyanlardır,
Tanı bunları,
Tanı da büyü...
şenay
Daimi Üye
**

« Yanıtla #10 : Aralık 17, 2009, 22:03:30 »

Merhaba Cera
öncelikle çok teşekkür ederim hepinizden eşim cuma günü taburcu olacak çıkacağı için çok mutlu ilaçlarına devam edeceğiz inşallah hakkımızda hayırlısı diyorum. ama bazen kendimi çok kötü bir çare hissediyorum. artık normal bir yaşam istiyorum benim de bir bebeğim olsun istiyorum mesela Allahım yardımcımız olsun.
merhaba...
öncelikle geçmiş olsun.ben sekiz yıldır bu hastalıkla beraber yaşıyorum.bayanım.evliyim .ilk çocuğum hastalanmadan önce doğmuştu.ikinci çocuğum ise hasta iken doğdu.hamilelağim çok ağır geçti.zaten doktorlarım kesinlikle birhamilelik yaşamamam konusunda uyarmışlardı ama eşim ve ben bu uyarıları dikkate almayıp bir çocuk daha istedik.çok zor bir hamilelik evresi geçirdim.nasıl olduğunu bir Allah bir de ben biliyorum. eşimin özverili yaklaşımı ailemin desteği,doktorların çabalarıyla oğlumu dünyaya getirdim.gayet sağlıklı dünya tatlısı bir oğlum var şimdi ve beni hayata bağladı.o doğalı atak yaşamıyorum.eşim beni terketmedi,zor anlarımda hep yanımda oldu.tek sebebi beni sevmesi,bunu bana daha iyi gösteremezdi.bir bipoları eşi terk etmiyorsa bunun anlamı sonsuz sevgidir bence.eğer eşinizi çok seviyorsanız güçlüklere birlikte katlanabilirsiniz ve neden bir çocuğunuz olmasın ki...yalnız şunu da unutmayın sizin çok güçlü olmanız yere sıkı basmanız gerkiyor.bu gücü kendinizde buluyorsanız yolunuza devam ediniz.

"NE KADAR ÇOK ŞEY BİLİRSEN BİL,KARŞINDAKİNİN SENİ ANLADIĞI KADARSINDIR..."
cera
Aktif üye

« Yanıtla #11 : Aralık 17, 2009, 22:45:50 »

Merhaba Cera
atalay06
Arkadaşlarımında dediği gibi bu çok sevindirici bir haber Gülümseme Kendinizi dönem dönem çaresiz hissetmeniz çok doğal. Hasta yakını olmak zordur. Bundan 12 yıl önce annem çok ciddi bir psikolojik rahatsızlık yaşadı ve bende aynısını hissetmiştim, 6 ay öncesinde benzer bir durumu benim de yaşayacağım varmış ki o da başıma geldi. Annemden bilirim zordur ilgilenmek, ancak sabırlı olduğunuz da belli bir dönemden sonra alışıyor insan ki kendi rahatsızlığına alışmaya çalıştığı gibi  Göz kırpan Fakat bu demek değildir ki tek taraflı bir çaba sarfedeceksiniz. Eşiniz ilaçlarınızı düzenli alacak, doktorunuz neyi hangi dönemde uygun görüyor ise o dönemde olmalı herşey. Azıcık iyileşmeye aldanıp ta Aman sakın kendinizce kararlar almayın derim. Bu arada sizde uzman desteği almalısınız bu süreç içerisinde çünkü sizin içinde kolay olmayacaktır neticede evliliğin öte kısmında siz varsınız.
Eğer devam edemeyeceğinize de inanıyorsanız bu kararı da yine bir uzman desteğiyle verin derim. Şuan bir çok evlilik danışmanları var size yardım edebilecek. Umarım hem sizin hemde eşiniz için hayırlı olan şekilde neticelenir durum.Aceleniz yok hiç bir şey için, sabır dilerim Gülümseme

Sağlıcakla
yaSEmin
Daimi Üye

« Yanıtla #12 : Aralık 21, 2009, 18:45:33 »

sevgili atalay,eşinize acil şifalar diliyorum,daha önce bir konuda belirtmiştim,eşinize destek verin onu dışlamayın,elini hiç bırakmayın,sevginiz ve şevkatini esirgemeyin herşey düzelecektir,,herşeyi zaman bırakınn,eşinizin hoşgörünüze,sevginize ve şevkatine çokkk ihtiyaçı var,sabırlar diliyorum size...

aydınlık yerlerin geçmi$i karanlıktır!!!
bipolar
Daimi Üye
**

« Yanıtla #13 : Ocak 25, 2010, 10:38:21 »

babam bipolar..şenay hanımın da belirttiği gibi eğer bipolar eşinden ayrılmayan varsa nedeni sonsuz sevgidir..çok büyük bir fedakarlık..sabır istiyor fazlasıyla..ama bunlar sadece atak dönemleri için geçerli.onun dışında karşınızdaki melek gibi bir insan.ama ben bipolar bir babanın kızıyım ve 10 yaşımdan buyana her 3 yılda babamın yaşadığı ataklarla sarsılmaktayım.özellikle şu dönemde kendim de depresyona girdim sanırım..yaşamdaki adaletsizliği,babamın yaşadıklarını geçirirken hafızamdan isyanlara dalıyorum.
evet eşinize yardımcı olabilirsiniz doğru.elinden sımsıkı tutup ben senin yanındayım seni bırakmam diyebilirsiiniz.bu ona güven verecek,rahatlamasını sağlayacaktır.ama şu da var ki karşınızdaki insanın sizi anlamasına ve size söz vermesine rağmen bilinçsizce,istemeden sizi üzmesi,söylediklerinizn onun bir kulağından girip diğerinden çıkması bi süre sonra sizi perişan edecektir.kendi sağlığınızı da düşünmelisiniz.bir kere bipoları sevmişseniz ondan ayrılmak kolay değildiraynı zamanda onla yaşamak ta..ilaç kullanmayı kabul ediyorsa ataklar önlenebiliyorsa(bunu biz hiç başaramadık)ne mutlu size:)bunları yazıyorum çünkü herkesin bir çocuk gözyle bipolarlı hastaya bakabilmesini istiyorum.şu an 27 yaşındayım.çocuk değilim artık ama çocukluk yaşlarımda ben bu hastalıkla dolaylı yoldan mücadele ettim ve çok yıprandım.yine babamın bir atak dönemi.yine yanındayım ama yanında olamıyorum.ona yetmiyorum,yetemiyorum,çabalarım sonuçsuz kalıyor.ilaçlarını ancak onu evde yakalayabildiğimiz zaman verebiliyoruz.durmadan geziyor,kartvizit topluyor,açları doyuruyor,iş kuruyor.......bütün servetini yedi bu hastalık yüzünden.ona yardımcı olabilmek için bizim de işimizi gücümüzü bırakıp onu sabırla takip edebilmemiz gerekiyor.sadece bizle kalmıyor iş.çevre faktörünün silinmesi gerek.girdiği çevrede onu atak olamadığı dönemlerde tanıyan kişilerin tepkilerini yok edebilmek gerek..sözün özü o kadar güç ki o akadar sağlam biri olmak gerekli ki bipolara yardım edebilelim..sonsuz şifa ve sabırlar diliyorum.
echo*****
Aktif üye

« Yanıtla #14 : Mart 27, 2011, 01:55:12 »

herkes cok samimi yazmis, ama lutfen bipolarligin sadece menfi taraflarini anlatmayalim. fenayken fena, ya degilken? bipolar duzensizlik sahiplerine haksizlik etmeyelim, olmaz mi?
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2008, Simple Machines XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!