Bipolar Bozukluk Bilgi Paylaşım Forumu
Ekim 25, 2014, 07:32:20 *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:

Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: PSİKİYATRİK İLAÇLAR  (Okunma Sayısı 27438 defa)
cera
Aktif üye

« : Aralık 10, 2009, 23:49:22 »

ANTİDEPRESAN İLAÇLAR

Depresyon çok sık görülen önemli bir hastalıktır. İsteksizlik, hayattan zevk almama, sinirlilik, uyku ve iştah bozukluğu gibi belirtileri vardır. Unutkanlık, yorgunluk, cinsel sorunlar, okul başarısında düşme, iş performansında azalma, aile içi geçimsizlik gibi durumlar da tabloya eşlik edebilir.
Antidepresan ilaçlar, depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Depresyonda beyinde serotonin, noradrenalin, dopamin maddeleri azalmıştır. Antidepresanlar bu maddelerin miktarını arttırarak etki gösterir.

1. Antidepresan ilaçlar beyinde bozulmuş olan dengeyi yeniden sağlar.
2. Antidepresan ilaçların etkileri geç başlar (4-6 hafta sonra). Arada bir 1-2 ilaç alarak depresyondan kurtulmak mümkün değildir.
3. Antidepresan ilaçlar gelişigüzel bırakılmamalıdır. Kişi haftalar içinde tamamen iyileşse bile, antidepresan ilaca en az 6 ay devam edilmelidir.
4. Antidepresan ilaçlar bağımlılık yapmaz.
5. Antidepresan ilaçlar depresyon dışındaki durumlarda da faydalıdır. Obsesif kompülsif bozukluk, panik bozukluğu ve sosyal fobi gibi.

Yeni kuşak antidepresanlar

Sertralin (Lustral, Seralin, Selectra, Serdep)
Sitalopram (Cipram, Eslopram, Citol, Vodalex, Citara)
Paroksetin (Seroxat, Paxil)
Fluvoksamin (Faverin)
Fluoksetin (Prozac, Depreks, Zedprex, Fulsac, Florak)
Essitalopram (Cipralex, Eslorex, Citoles)
Venlafaksin (Efexor, Veniba)
Milnacipran (İxel)
Reboksetin (Edronax)
Tianeptin (Stablon)
Mirtazapin (Remeron, Mirtaron)

Klasik antidepresanlar

Moklobemid (Aurorix)
Mianserin (Tolvon)
Trazodon (Desyrel)
Bupropion (Zyban)
Amitriptilin (Laroxyl)
Klomipramin (Anafranil)
İmipramin (Tofranil)
Opipramol (İnsidon, İnsomin)

ANTİPSİKOTİK İLAÇLAR

Antipsikotik ilaçların başlıca kullanım alanı şizofreni ve diğer psikotik bozukluklardır. Şizofrenide temel bozukluk, beyinde dopamin fazlalığıdır.
Antipsikotik ilaçlar dopaminin beyindeki etkisini azaltarak etki gösterir. Ayrıca, duygudurum (bipolar) bozukluk, psikotik belirtilerin eşlik ettiği veya dirençli depresyon, anksiyete bozuklukları gibi tablolarda da kullanılırlar. Antipsikotikler bağımlılık yapmaz, uyuşturucu değildir. Bazıları uyku ve sersemliğe yol açabilir. Klasik antipsikotik kullananlarda bazen kasılma, yerinde duramama; yeni kuşak antipsikotik alanlarda ise iştah artşına bağlı kilo alımı görülebilir.

Klasik antipsikotikler

Haloperidol (Norodol)
Klorpromazin (Largactil)
Pimozid (Nörofren)
Trifluoperazin (Stilizan)
Sülpirid (Sülpir, Meresa, Dogmatil)
Flufenazin (Prolixin)
Zuklopentiksol (Clopixol)
Flupentiksol (Fluanxol)

Yeni kuşak antipsikotikler

Risperidon (Risperdal)
Olanzapin (Zyprexa, Rexapin)
Ketiapin (Seroquel, Cedrina)
Aripiprazol (Abilify)
Risperidon (Risperdal Consta)
Klozapin (Leponex, Clonex)

ANTİSİYOLİTİK (KAYGI GİDERİCİ) İLAÇLAR

‘Müsekkin’ veya ‘sakinleştirici’ olarak bilinen ilaçlar bu gruptandır. Etkileri çabuk başlar. Bu ilaçlar kullanan kişide endişe ve huzursuzluğu azaltır, rahatlama hali meydana getirir. Çoğu yeşil reçete ile verilir. Yatkın kişilerde, tedavi amacı dışında, uzun süreli ve yüksek dozlarda kullanıldıklarında bağımlılık riski vardır (Psikiyatride bağımlılık riski olan tek ilaç grubu). Tedavi dozunda, uygun süreli kullanıldıklarında bağımlılık tehlikesi söz konusu değildir.

Anksiyolitikler

Diazepam (Diazem, Nervium, Spazmo-Valibrin)
Alprazolam (Xanax)
Klonazepam (Rivotril)
Lorazepam (Ativan)
Klordiazeposid (Librax, Librium, Klipaks)

DUYGUDURUM DÜZENLEYİCİLER

Bu ilaçlar aslında epilepsi (sara) tedavisinde kullanılır (Lityum dışındakiler)Ancak, psikiyatride de özellikle manik depresif hastalıkta da (iki uçlu mizaç bozukluğu veya bipolar bozukluk) kullanılır. Söz konusu amaçla en sık kullanılan ilaç lityum adında bir tuzdur.

Duygudurum düzenleyiciler

Karbamazepin (Tegretol, Karazepin, Teril, Karberol)
Valproat (Depakin, Convulex)
Lamotrijin (Lamictal)
Topiramat (Topamax)
Gabapentin (Neurontin)

DİĞER İLAÇLAR

Özellikle antipsikotiklerin oluşturduğu hareket bozukluklarının azaltılmasında ve giderilmesinde kullanılan ilaçlar: Biperiden (Akineton)

Kaygı giderici: Buspiron (Buspon)
Bunama (demans) tedavisinde: Memantin (Ebixa), Donepezil (Aricept, Doenza), Rivastigmin (Exelon), Galantamin (Reminyl)
Özellikle dikkat eksikliği olanlarda: Metilfenidat (Ritalin, Concerta)
Uyku artışı ile giden depresyonlarda antidepresanlara ek olarak: Modafinil (Modiodal)
Sadece uyku ilacı olarak: Zopiklon (Imovane)

risperdal
Aktif üye

« Yanıtla #1 : Aralık 11, 2009, 19:03:37 »

Cera gönderdiğin bilgiler için çok teşekkürler. bazısı benim için önemli olmasada çoğu çok önemliydi. tekrar teşekkürler

Bunlar,
Engerekler ve çıyanlardır,
Bunlar,
Aşımıza, ekmeğimize
Göz koyanlardır,
Tanı bunları,
Tanı da büyü...
eylem
Daimi Üye

« Yanıtla #2 : Aralık 23, 2009, 15:15:02 »

Bildiğim kadarıyla lamictal sadece duygudurum düzenleyici olarak verilmiyor , dep ağırlıklı kişilere tam olarak antidepresan sayılmasada ek ilaç olarakta veriliyor ... sınıflandırmada duygudurum düzenliyici olarak yazıldiğı için yazma gereği duydum ..
yaSEmin
Daimi Üye

« Yanıtla #3 : Aralık 23, 2009, 19:32:29 »

eskiden tehşişten önce procaz la başladım,o ilaç bende feci bir iç sıkıntısı yaptı,ortada hiçbir neden yokken feci şekilde içim acıyordu,sürekli hareket ediyordum,2 yıl kullandım,gittikce daha kötü oldum,sonra cipram,efexor,lustral,zanax.lustral ve zanax kullanmak daha da kötü oldumisanki arkamdan ordu koşturuyordu,,,sonra o güzel ilaç remeron uykuyla ilk tanışmamdı,,bir süre sonra o da fayda etmediii,,en sondu teşhis koyuldu,şuan sere xr 100 bazen 200 mg alıyorum ve tiopram diye bir antideprasan ,bazen iç sıkıntısı yaşıyorum,,surekli,,kendımı dışarılara atmak,haykırmak,bagırmak aglamak geliyor,,ama akşam sero içince geciyor,,dogru ialç kullanmak çok önemli,bunu en iyi insanın kendisi farkediyor,,,verdiğin bilgilerden ötürü teşekkurlerr:)

aydınlık yerlerin geçmi$i karanlıktır!!!
cera
Aktif üye

« Yanıtla #4 : Aralık 23, 2009, 23:05:51 »

Rica ederim Gülümseme
Burada ki bilgiler ilaçların genel tedavi başlıkları. Ancak şöyle bir durum da var ki bazı ilaçlar başka şeyler için de alternatif ilaçlar olabiliyor. Mesela bazı epilepsi ilaçlarının bipolar tedavisinde alternatif ilaç olarak kullanılması gibi...
Fakak bu konuda her doktor aynı fikirde değil.Birde şöyle bir durum vardır ki her ilaç herkes te aynı başarıyı sağlamaz. Doktor hastaya en uygun ilaç kombinasyonunu bulmak zorundadır.
Sağlıcakla.
yaSEmin
Daimi Üye

« Yanıtla #5 : Aralık 23, 2009, 23:23:39 »

çok korkuyorum bir daha atak geciririm diye,herşeyden kaçmaya başladım artık,soruna hiç gelemiyorum,insanlarla konuşurken korkuyorum şuan çok normalım,hayatımda olmadıgım kadar,duzenlı bır hayatım var ılaclara basladıktan sonra gunde 7-8 saat uyuyorum hayatımda ilk defa donmeden düşünmeden,ama genellıkle sureklı boş kaldıgım anda kendımle içimden sürekli konuşuyorum düşünüyorum ama eskisi gibi yogun degil,ilaçların gercekten çok faydasını gördüm,eskiden asla kullanmak istemiyordum,beni uyuşturan şeyleri sevmiyordum,kendimi seviyordum aslında,arkadaşlarım eski beni tanıyanlar artık eskisi gibi olmadıgımı söylüyorlar,artık kahkaha atmadıgımı farkettim,çok donuksun dıyorlar,acaba gerçek ben hangisi diye düşünüyorum bazen,ama eskiyi düşününce sanki ben o degilmişimde başkasıymış gibi hatırlıyorum,,yaşadıgım olayları en azla 1-2 gün içinde unutuyorum,,takmıyorum,,bir tuhafım,,hayatımda olmadıgım kadar dinginim,,şu küçüçük haplar nasıl oluyor da beni bu kadar degiştirdi...onceleri psikolojik oldugunu düşündüm,ama yok ben kendimi biliyorum sakinimm,yavaşım,
Allah sonumu hayır eder inş:)

aydınlık yerlerin geçmi$i karanlıktır!!!
cera
Aktif üye

« Yanıtla #6 : Aralık 23, 2009, 23:42:34 »

Sevgili yaSEmin,
Çelişki yaşamak çok normal. Kişi irdeler. Hangisi benim der? Manide ki mi, dep.te kimi, stabil olan mı, tedavi gören mi, görmeyen mi. Arkadaşlarınızın sizi şuan farklı görüyor olması cok normal, değişim çok normal. Önemli olan sizin nasıl iyi hissettiğinizdir bana göre. Siz başkaları memnun olacak diye kendinizi oldugunuzdan daha farklı hissetmek durumunda değilsiniz ya Gülümseme
Davranışlar değişir ancak derinlik değişmez  Göz kırpan Kişi aslında aynıdır Gülümseme
Bir atak daha geçirmekten daha çok korkuyorum demişsiniz. Bunun olacağı varsa önüne geçilemez (elinizden geleni yapmanıza ragmen olduysa) Olacağı varsa olur. Bu endişeyle yaşamak ancak gereksiz sıkıntı verir sürekli. Unutun gitsin. Olursa olacaktır. O da geçecektir, nihayetinde düz çizgi yine yakalanacak.
İyi olun, rahat olun Gülümseme
eylem
Daimi Üye

« Yanıtla #7 : Aralık 24, 2009, 09:00:37 »

Rica ederim Gülümseme
Burada ki bilgiler ilaçların genel tedavi başlıkları. Ancak şöyle bir durum da var ki bazı ilaçlar başka şeyler için de alternatif ilaçlar olabiliyor. Mesela bazı epilepsi ilaçlarının bipolar tedavisinde alternatif ilaç olarak kullanılması gibi...
Fakak bu konuda her doktor aynı fikirde değil.Birde şöyle bir durum vardır ki her ilaç herkes te aynı başarıyı sağlamaz. Doktor hastaya en uygun ilaç kombinasyonunu bulmak zorundadır.
Sağlıcakla.

Şu an kullandığım duygudurum düzenleyicim antiepileptik zaten depakin kullanıyorum ben sadece hem gerçek hayatımda hemde  forumda tanıdığım bipolar arkadaşlarda duygudurum düzenleyicisi olarak sadece lamictal verilmediğini anlatmak ek ilaç olarak verildiği söylemek istedim  ve en önemli husus antiepileptik ilaçlara alternatif nasıl diyebildiğin kendimden örnek vericek olursam yaklaşık sekiz yıldır depakin kullanımım mevcut , ilaç reddi vs.. saymassak iki yıldır düzenli kullanıyorum ve bu süre zarfında stabilim  atak geçirmedim ceracığım ..
mahinur
Daimi Üye
**

« Yanıtla #8 : Aralık 24, 2009, 20:19:29 »

Rica ederim Gülümseme
Sağlıcakla.

Şu an kullandığım duygudurum düzenleyicim antiepileptik zaten depakin kullanıyorum ben sadece hem gerçek hayatımda hemde  forumda tanıdığım bipolar arkadaşlarda duygudurum düzenleyicisi olarak sadece lamictal verilmediğini anlatmak ek ilaç olarak verildiği söylemek istedim  ve en önemli husus antiepileptik ilaçlara alternatif nasıl diyebildiğin kendimden örnek vericek olursam yaklaşık sekiz yıldır depakin kullanımım mevcut , ilaç reddi vs.. saymassak iki yıldır düzenli kullanıyorum ve bu süre zarfında stabilim  atak geçirmedim ceracığım ..
Eyleme katılıyorum lamictal ek ilaç olarak veriliyor depresyon tedavisi görenler için tek ilaç benim de bildiğim bipolarda sadece ek ilaç

Herhangi biri( ya da köşedeki sirkin palyaçosu)
cera
Aktif üye

« Yanıtla #9 : Aralık 24, 2009, 21:57:23 »

Rica ederim Gülümseme
Sağlıcakla.

Merhaba eylem,
Yazdığım mesaj senin mesajına istinaden yazılmış bir mesaj değildir öncelikle bunu belirtmek isterim. Zaten sadece antiepileptik verildiğini ifade eden bir yazıda yazmadım. Mesela topamax (antiepileptik) adlı ilaç o.k.b tedavisinde etkilidir ancak her doktor aynı fikirde değildir. Belirtmek istediğim örneklerden biri de budur. Yazdıkların doğru ancak benim yazdıklarımı daha dikkatli okumanı isterim, orada bir anlam karmaşası yaşanmış....
DUYGUDURUM DENGELEYİCİSİ NEDİR?

Duygudurum dengeleyicileri, Bipolar bozukluk tedavisinin temel unsurlarıdır. Bu ilaçlar, mani, hipomani ve karma dönemlerin akut belirtilerini tedavi etmek için kullanılmaktadır ve bazı olgularda aynı zamanda depresif belirtilerin şiddetini azaltabilmekte ve depresyondan mani ya da hipomani ye geçişi önleyebilmektedir. Duygudurum dengeleyicileri ayrıca, uzun dönemli koruyucu tedavi sırasında hastalığın daha ileri dönemlerinin tekrarlanmasını önlemek için de kullanılır.

En yaygın kullanılan Duygudurum dengeleyicilerinin biri “lityum” dur. Hem manik, hem depresif belirtilerin kontrolünde kullanılabilmektedir ve başka belirtilerin tekrar ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olmaktadır. Kandaki lityum düzeyinin kontrol edilmesi önemli olduğundan, lityum alan kişilerin düzenli kan testi yaptırması gerekmektedir. Lityum tedavisinin en sık görülen istenmeyen etkileri arasında, aşırı su içme ve idrar yapma, kilo artışı, mide-bağırsak rahatsızlıkları, baş ağrısı ve titreme sayılabilir. Bu yan etkiler çoğunlukla hafif olup, normalde tedavinin ilk birkaç haftasında görülmekte ve daha sonra yatışmaktadır. Uzayan tüm belirtileri, özellikle kusma, sendeleme ya da bulanık görme varsa derhal doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.

Lityum hastalık belirtilerini ortadan kaldırmakta yetersiz kaldığında ya da ilaca bağlı yan etkilerin sürekli olması halinde, doktor, “karbamazepin” ya da “valporat” gibi alternatif bir Duygudurum dengeleyicisi yazabilir. Her iki ilaç da aslında epilepside kullanılmak için geliştirilmiştir, ancak hem akut maninin tedavisinde hem de sürdürüm tedavisinde yararlı olmaktadır. Daha iyi bir etki sağlamak için çoğu zaman bu ilaçlar lityum ile birlikte de kullanılmaktadır.

Bu iki ilacın yan etkileri arasında, baş ağrısı sersemlik, mide sorunları ve denge sorunları sayılabilir. Ayrıca, valporat ile saç dökülmesi ve kilo artışı görülebilirken, karbamazepin, deri dökülmeleri ve akyuvar sayısında azalmalara (agranülositoz) neden olabilmektedir.

Burada bahsedilen tüm ilaçlar, diğer ilaçlarla etkileşim gösterebilir. Eğer bu ilaçları alıyorsanız, başka herhangi bir reçeteli veya reçetesiz ilacı almadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

“Lamotrijin”, Bipolar bozuklukta yararlı olduğu bilinen diğer bir epilepsi ilacıdır. Bipolar depresyonun yinelemesini önlemede etkili bulunmuştur. Yan etkileri olarak, sakarlık, deri döküntüsü, baş dönmesi, sersemlik, baş ağrısı ve bulantı veya kusma sayılabilir.

Bu ilaçta deri dökülmeleri normal olarak hastaların %5-10 unda görülmektedir ve kullanan 1000 kişiden birinde yaşamı tehdit edici olabilmektedir. Özellikle valporat ile birlikte kullanımında etkileşim açısından dikkatli olunmalıdır.

Epilepside kullanılan bazı ilaçlar Bipolar bozukluğa iyi geldiği için diğer anti epileptik ilaçlar üzerinde araştırmalar yapılmaktadır.

http://www.norolojiportali.info/bipolar-bozukluk-manik-depresif
eylem
Daimi Üye

« Yanıtla #10 : Aralık 26, 2009, 09:26:05 »

Cera yazdıklarım zaten doğru merak etme kullandığım ilaçların ne olduğunu yan etkilerini ,hastalığımı vs.. zaten araştırmaya başlayalı yıllar oldu senin geçtiğin yollardan ben çoktaannnn geçtim canım benim Gülümseme) artık araştırmıyorum boğuyor beni çünkü yavv konu nerden nereye gelmiş tekrar ediyorum lamictal ek ilaç olarak verilir direk duygudurum düzenleyicisi olarak verilmez ben sadece bunu yazdım  Gülümseme)) ................................
risperdal
Aktif üye

« Yanıtla #11 : Aralık 26, 2009, 11:38:27 »

Eylem lamiktan bana duygudurum düzenleyice olarak verildi. ben biliyorum. hem de ege üniversitesinde

Bunlar,
Engerekler ve çıyanlardır,
Bunlar,
Aşımıza, ekmeğimize
Göz koyanlardır,
Tanı bunları,
Tanı da büyü...
mahinur
Daimi Üye
**

« Yanıtla #12 : Aralık 26, 2009, 19:55:35 »

Bana da Ege üniversitesinde lithurilin yanında ek ilaç olarak verildi ve daha bir çok hastanede de o şekilde devam etti

Herhangi biri( ya da köşedeki sirkin palyaçosu)
eylem
Daimi Üye

« Yanıtla #13 : Aralık 27, 2009, 21:41:53 »

Eylem lamiktan bana duygudurum düzenleyice olarak verildi. ben biliyorum. hem de ege üniversitesinde

Canım arkadaşım lamictal bende kullanıyorum dep ağırlıklı kişilere ek ilaç olarak verilir sadece duygudurum düzenliyicisi değil antidepresan görevide görür tek başına lamictal sanmıyorum illa yanında bir ilacın daha vardır  iyi bak sen kenarda köşede kalan ilaçların vardır Gülümseme  bak ama takip ediyorum ......
esr@
Daimi Üye

« Yanıtla #14 : Şubat 11, 2010, 21:09:18 »

Yeni kuşak antipsikotikler

Risperidon (Risperdal)
Olanzapin (Zyprexa, Rexapin)
Ketiapin (Seroquel, Cedrina)
Aripiprazol (Abilify)
Risperidon (Risperdal Consta)
Klozapin (Leponex, Clonex)

ben zyprexa kullanıyorum.Bana çok iyi geldi aklımdan geçen kötü düşünceler  şimdilik yok.

gökleri kucakladım ellerimden taşıyor mavi
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2008, Simple Machines XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!